Zapraszamy na III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina

Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zapraszają na III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, który odbędzie się w dniach 21- 22 lipca 2018 r. na rynku w Olsztynie koło Częstochowy.

Podczas dwudniowej imprezy odwiedzający będą mogli poznać , skosztować i zakupić szereg różnorodnych gatunków win, nie tylko krajowych, ale również zagranicznych. Udział zapowiedziało ponad dwudziestu winiarzy z województw: podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego i lubuskiego. Na olsztyńskim rynku, oprócz win, pojawią się także przysmaki regionalne, produkty z tradycyjnych gospodarstw rolniczych oraz rękodzieło artystyczne.

W sobotę 21 lipca

Stoiska festiwalowe rozpoczną działalność o godz.11.00. O godz. 14.00 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy, połączone z przekazaniem symbolicznych kluczy Bachusowi, który razem z Bachtankami weźmie udział w kolorowej paradzie ulicznej przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn. Na godz. 15.00 zaplanowano prezentacje artystyczne w ramach II Przeglądu Muzyki Własnej. O godz. 17.00 odbędzie się koncert zespołu Paweł Łowicki Band, a po nim o godz. 18.00 nastąpi wręczenie nagród laureatom Przeglądu. Publiczność jeszcze raz będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć zwycięzców.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu o godz. 20.00 zagra częstochowska formacja jazzu tradycyjnego Five O’Clock Orchestra.

W niedzielę 22 lipca

Otwarcie stoisk wystawienniczych nastąpi o godz. 11.00. Od godz. 14.00 do godz. 16.00 na festiwalowej scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne: Ziemia Kłobucka, Wrzosowianie oraz Mali Wiyrchowianie. O godz. 16.00 odbędzie się dekoracja medalistów Balonowych Mistrzostw Polski, natomiast o 16.30 zapraszamy na pokaz tańców dawnych Secoli di danza. Na godz. 18.00 zaplanowano pokaz kulinarny Mateusza Czekierdy, kucharza – propagatora kuchni Podbeskidzia i Śląska.

Gwiazda III Festiwalu Sztuki i Wina – zespół Raz, Dwa, Trzy – wystąpi w niedzielę o godz. 19.00.

Festiwal połączony będzie z Balonowymi Mistrzostwami Polski , rozgrywanymi od 19 do 22 lipca 2018 r. jako II-gie Jurajskie Zawody Balonowe w Janowie i Olsztynie.

Festiwalowi towarzyszyć będą:

– na rynku, w trakcie trwania imprezy – wystawy malarstwa, rękodzieła, fotografii, akcje plastyczne oraz teatr uliczny,

– Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza do zwiedzania wystawy malarstwa członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza,

-w niedzielę – sala konferencyjna Urzędu Gminy Olsztyn – profesjonalne warsztaty winiarskie,

godz. 15.30 ,,Dieta śródziemnomorska i wino” Aneta Mazurek, dietetyk i doradca żywieniowy,

godz. 17.00 ,,Degustacja na wesoło” Justyna Korn – Suchocka, publicystka Magazynu ,,Czas Wina”, organizatorka spotkań winiarskich,

godz. 18.00 ,,Prosecco i inne wina musujące” Wojciech Giebuta, sommelier, przewodnik winiarski, dziennikarza Magazynu ,,Czas Wina” i dyrektora Wina – Service.

Organizatorzy: Jurajska Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.